Тема : М. Коцюбинський. Новела „Іntermezzo” .Ідея служіння митця народові Використання засобів імпресіонізму .
Тема : М. Коцюбинський. Новела „Іntermezzo” .Ідея служіння митця народові Використання засобів імпресіонізму .
Мета : ознайомити учнів з новелою ; розкрити історію написання , особливості жанру і змісту новели , удосконалювати вміння логічно висловлювати свої думки , аналізувати художній твір , через виразне читання донести красу мови твору .
Обладнання : твори письменника , репродукції картин Клода Моне , ілюстрація :” Залізна рука города „,музичний твір Л . Бетховена „Місячна соната „
І благословен я був між золотим сонцем і
Зеленою землею
М. Коцюбинський
Хід уроку
Хвилина психологічної настанови. Вчитель бажає учням гарного сприйняття , насолоди і розуміння художнього слова , побачити в ньому музику і образотворче мистецтво , навчитись відрізняти справжній твір мистецтва від „серійних „,які не згадають через кілька років
Використовуючи інтерактивні методи , клас поділений на творчі групи на попередньому уроці кожна група отримала завдання . вибрала керівників
І група
Завдання :прочитати новелу , визначити музичні образи , виписати художні означення до них .підготувати повідомлення :Коцюбинський і музика , підкреслити уривки з тексту , в яких є музичні та звукові образи , враження.
ІІ група
Розказати про мецената Чикаленка , його роль і місце у житті письменника , підготувати розповідь про історію створення новели , підготувати схему , в якій відобразити зміну настроїв героя
ІІІ група
Підготувати словникову роботу : імпресіонізм , депресія , новела , етюд ; підготувати короткий виступ :М . Коцюбинський і образотворче мистецтво , назвати образи природи і особливо образ Сонця .Розказати про Клода Моне і його картини
Тема, мета
Словникова робота (учні на дошці записують)
Імпресіонізм ( франц., враження) – мистецький напрям, виник у кінці ХІХ ст.. у живописі, відтворював душевний стан людини, враження.
(художник К. Моне, Бенуар, Дега)представники в літературі : Гі Де Мопассан, А. Чехов, І. Бунін.
Властиво для Стефаника, О. Кобилянської, В. Винниченка.
Ознаки – заглиблення у внутрішній світ людини, відтворення зорових і слухових образів. Туманність зображення, обірвані фрази, натяки на таємне, від чого залежить доля людини
Новела – короткий твір, переважно про якусь одну незвичайну подію, що стала поворотною в долі персонажа.
Вчитель. Література – це мистецтво слова , а сприймання
її – співтворчість . То ж почнемо співпрацю
Звучить музика Л .Бетховена , учні знайомляться з репродукцією картини Клода Моне „Враження .Схід Сонця „
1 Учні діляться враженнями від побаченої картини , прочитаної новели .чи все зрозуміли , Чи виникли питання ? Так і мусило бути , бо це імпресіонізм ( творча група , яка готувала словникову роботу , знайомить з дослідженням )
2 Представник ІІІ групи розповідає про художника , його картини і новий мистецький напрям
Вч . М.Коцюбинський вивчав образотворче мистецтво , захоплювався малюванням , писав етюди .Новелу „На камені „ – назвав аквареллю , створив прекрасні картини моря , що дивують гармонією кольорів . якими володів письменник як справжній художник . Але не перетворив фарби на самоціль , а підкорив художній правді .
Інша група підготувала розповідь про історію створення новели
Робота з текстом .Виразне читання уривку з твору(на початку ) вчителем із випереджувальним завданням : назвати зорові і слухові образи , поділитися , які виникли думки , асоціації
-Чи є присвята утворі ? Кому ? Учні ІІ групи розповідають про мецената Чикаленка , про його навчання в Єлисаветграді в реальному училищі , нині будівельний технікум .Там у свій час вчилися брати Тобілевичі , . Є.Маланюк , Ю .Яновський .Саме Чикаленко говорив , що Україну треба любити до власної кишені . З’ясовуємо , яка назва твору і чому ? (ІІІ група )
Бесіда Чи є у новелі реальні образи ( видимі , невидимі , добрі і ті , які погано впливають )
Робота з текстом .Виразне читання уривку учнем ( опис психологічного стану героя ) Діти намагаються з’ясувати , що головне у розповіді автора .
Учень біля дошки , а інші в зошитах складають схему : зміна психологічного стану героя , його враження „ А , власне , хіба я знаю , де закінчується моє життя , а чуже починається „ М Коцюбинський дозволив собі дослідити стан душі , причини депресії Висновки підтвердити цитатами
Відчай відпочинок , інтермецо перерва
–депресія рівновага
–пригніченість відродження
– смуток зцілення (сприйняття чужого горя )
– страждання –(сто чорних кімнат ) „Говори ,
говори ...”
------------------------------------ --------------------
людський світ , недосконалість світ природи ,
гармонія
|
контраст
По ходу складання схеми триває бесіда
- Що таке депресія ?
- Які образи , крім тиші і пітьми ? Коли це відбувається ? (стор.194 )
що символізує образ зозулі ? (образ часу , а час лікує)
- Яке навантаження несе образ Сонця ? (джерело енергії і сили , язичницька молитва )
- Коли ліричний герой побачив кольори ? (коли почав відроджуватися )
- Які ще образи з’являються в цей час ? (музичні )Чому ?
Вч . Наш герой чує музику , бачить образи і кольори
Учні І групи розповідають про ставлення М Коцюбинського до музики , музичні вечори в його домі, дружбу з М .Лисенком , захоплення Бетховеном , музичні картинки , які він створював за допомогою слів
Учні називають музичні образи у творі : ” хори , оркестри, мелодії степу , пісня жайворонка , образ арфи , образ зозулі ,паличка дирижера, хуртовина згуків , струни і...”душа заграла „
Висновки про психологічний стан героя
- Чому герой повертається до міста ? (можна втекти від дійсності , а від себе не можна )
- У чому ж його призначення , смисл життя ? Де він це зрозумів ? (на лоні природи , призначення - служити людям , вносити у світ красу , гармонію )
Теорія літератури: спостерігаємо за ознаками імпресіонізму у творі
1.Головне враження від реальності, яке важливіше за саму реальність .
2. Сюжет побудований на зміні настрою.
3. Відстороненість автора , головне – душа героя .
4. Увага до індивідуального ( внутрішній світ ).
5. Велика увага кольору і музиці (симфонія – це багатоголосся ).
Висновок : М .Коцюбинський вчить насолоджуватись словом , вводить у таїну слова , яку можна розкрити і дослідницьким методом
Герой – інтелігент , тонка душа , поетичне світобачення
Проблеми : людина – інтелігент , її громадянський обов’язок , людина і природа
Вч .Цей твір - високомистецький , невмирущій Спробуємо довести це простим способом
Робота в групах
Перед учнями лежать вислови видатних людей, які жили в різні часи . Чи стосуються вони нашого художнього твору , героя ? Доведіть .
Єдина реальна розкіш – це розкіш людського спілкування .
Антуан де Сент – Екзюпері
Не тільки сама істина дає впевненість , але й пошук її .
Б .Паскаль
Хто хоче зрушити світ , той нехай почне з себе .
Сократ
Не бійся досконалості . Вам її не досягти .
С .Даль .
Учні пояснюють , підтверджуючи цитатами з твору
Отже , наш герой шукає істину , хоче змінити світ , шукає гармонію і в кінці кінців повертається із світу прекрасної природи в реальність , до спілкування .Це була не втеча , а інтермецо – тимчасовий перепочинок , коли приходить заспокоєння
- Яка роль Кононівських полів ? (вони стали тією ланкою – інтермецо – Приносять заспокоєння Лише у природі є гармонія , що шукає людина )
Депресію , стрес , неприємності можна перемогти ,зцілитись . Герой не тікає від життя , а лише набирається сил
Вч М .Коцюбинського називають великим Сонцепоклонником , він написав оду життю , сонцю , природі .Зумів розібратися у суперечностях людської душі і знайти вихід .
Подивіться на репродукцію картини , подумайте про новелу , зверніться до сонця – і впустіть тепло і щирість у свою душу , хай цей урок стане інтермецо , і ваші душі співають без фальшивої нотки.
Тема : М. Коцюбинський. Новела „Іntermezzo” .Ідея
служіння митця народові Використання засобів імпресіонізму .
Мета : ознайомити учнів з новелою ; розкрити історію написання
, особливості жанру і змісту новели ,
удосконалювати вміння логічно
висловлювати свої думки , аналізувати художній твір , через виразне читання
донести красу мови твору .
Обладнання : твори письменника , репродукції картин Клода Моне
, ілюстрація :” Залізна рука города
„,музичний твір Л . Бетховена „Місячна соната „
І благословен я був між золотим сонцем і
Зеленою
землею
М. Коцюбинський
Хід уроку
Хвилина психологічної
настанови. Вчитель бажає учням гарного сприйняття , насолоди і
розуміння художнього слова , побачити в ньому музику і образотворче мистецтво ,
навчитись відрізняти справжній твір мистецтва від „серійних „,які не згадають
через кілька років
Використовуючи інтерактивні
методи , клас поділений на творчі групи
на попередньому уроці кожна група
отримала завдання . вибрала керівників
І група
Завдання :прочитати новелу , визначити музичні образи
, виписати художні означення до них .підготувати повідомлення :Коцюбинський і
музика , підкреслити уривки з тексту , в яких є музичні та звукові образи ,
враження.
ІІ група
Розказати про мецената Чикаленка , його роль і місце у житті письменника
, підготувати розповідь про історію створення новели , підготувати схему , в
якій відобразити зміну настроїв героя
ІІІ група
Підготувати
словникову роботу : імпресіонізм , депресія , новела , етюд ; підготувати
короткий виступ :М . Коцюбинський і образотворче мистецтво , назвати образи
природи і особливо образ Сонця .Розказати
про Клода Моне і його картини
Тема, мета
Словникова робота (учні на дошці
записують)
Імпресіонізм ( франц., враження) – мистецький напрям, виник у кінці ХІХ ст.. у живописі, відтворював
душевний стан людини, враження.
(художник К. Моне, Бенуар, Дега)представники
в літературі : Гі Де Мопассан, А. Чехов, І. Бунін.
Властиво для Стефаника, О.
Кобилянської, В. Винниченка.
Ознаки – заглиблення у внутрішній
світ людини, відтворення зорових і слухових образів. Туманність зображення,
обірвані фрази, натяки на таємне, від чого залежить доля людини
Новела – короткий твір, переважно про якусь одну незвичайну
подію, що стала поворотною в долі персонажа.
Вчитель.
Література – це мистецтво слова , а сприймання
її – співтворчість . То ж почнемо співпрацю
Звучить музика Л .Бетховена , учні
знайомляться з репродукцією картини Клода Моне „Враження .Схід Сонця „
1 Учні діляться враженнями від
побаченої картини , прочитаної новели .чи все зрозуміли , Чи виникли питання ?
Так і мусило бути , бо це імпресіонізм (
творча група , яка готувала словникову роботу , знайомить з дослідженням )
2
Представник ІІІ групи розповідає про художника , його картини і новий
мистецький напрям
Вч . М.Коцюбинський
вивчав образотворче мистецтво , захоплювався малюванням , писав етюди .Новелу
„На камені „ – назвав аквареллю , створив прекрасні картини моря , що дивують
гармонією кольорів . якими володів письменник як справжній художник . Але не
перетворив фарби на самоціль , а підкорив художній правді .
Інша група підготувала розповідь про історію створення новели
Робота з текстом .Виразне читання уривку з
твору(на початку ) вчителем із
випереджувальним завданням : назвати зорові і слухові образи , поділитися , які виникли думки ,
асоціації
-Чи є присвята утворі ? Кому ?
Учні ІІ групи розповідають про мецената Чикаленка , про його навчання в Єлисаветграді в
реальному училищі , нині будівельний
технікум .Там у свій час вчилися брати Тобілевичі , . Є.Маланюк , Ю .Яновський
.Саме Чикаленко говорив , що Україну треба любити до власної кишені .
З’ясовуємо , яка назва твору і чому ?
(ІІІ група )
Бесіда Чи є у новелі реальні
образи ( видимі , невидимі , добрі і ті
, які погано впливають )
Робота з текстом .Виразне читання
уривку учнем ( опис психологічного стану героя ) Діти намагаються з’ясувати ,
що головне у розповіді автора .
Учень біля дошки , а інші в зошитах
складають схему : зміна психологічного стану героя , його враження „ А , власне
, хіба я знаю , де закінчується моє життя , а чуже починається „ М Коцюбинський
дозволив собі дослідити стан душі , причини депресії Висновки підтвердити
цитатами
Відчай відпочинок ,
інтермецо перерва
–депресія
рівновага
–пригніченість відродження
–
смуток
зцілення
(сприйняття чужого горя )
–
страждання –(сто чорних кімнат ) „Говори ,
говори
...”
------------------------------------
--------------------
людський світ , недосконалість
світ природи ,
гармонія
|
контраст
По ходу складання схеми триває бесіда
- Що таке депресія ?
- Які образи , крім тиші і пітьми ? Коли це відбувається
? (стор.194 )
що символізує образ зозулі ? (образ часу , а час лікує)
- Яке навантаження несе образ Сонця ? (джерело енергії і
сили , язичницька молитва )
- Коли ліричний
герой побачив кольори ? (коли почав відроджуватися )
- Які ще образи з’являються в цей час ? (музичні )Чому ?
Вч . Наш
герой чує музику , бачить образи і кольори
Учні І групи розповідають про ставлення М Коцюбинського
до музики , музичні вечори в його домі, дружбу з М .Лисенком , захоплення
Бетховеном , музичні картинки , які він створював за допомогою слів
Учні називають
музичні образи у творі : ” хори , оркестри, мелодії степу , пісня жайворонка , образ арфи , образ зозулі
,паличка дирижера, хуртовина згуків , струни
і...”душа заграла „
Висновки
про психологічний стан героя
- Чому герой повертається до міста ? (можна втекти від
дійсності , а від себе не можна )
- У чому ж його призначення , смисл життя ? Де він це
зрозумів ? (на лоні природи , призначення - служити людям , вносити у світ
красу , гармонію )
Теорія
літератури: спостерігаємо за ознаками імпресіонізму у творі
1.Головне враження від реальності, яке важливіше за саму
реальність .
2. Сюжет побудований на зміні настрою.
3. Відстороненість автора , головне – душа героя .
4. Увага до індивідуального ( внутрішній світ ).
5. Велика увага кольору і музиці (симфонія – це багатоголосся ).
Висновок : М .Коцюбинський вчить
насолоджуватись словом , вводить у таїну слова , яку можна розкрити і
дослідницьким методом
Герой – інтелігент , тонка душа , поетичне світобачення
Проблеми : людина – інтелігент , її громадянський
обов’язок , людина і природа
Вч .Цей твір
- високомистецький , невмирущій
Спробуємо довести це простим способом
Робота в групах
Перед учнями
лежать вислови видатних людей, які жили в різні часи . Чи стосуються вони
нашого художнього твору , героя ? Доведіть .
Єдина реальна розкіш – це розкіш людського
спілкування .
Антуан де Сент – Екзюпері
Не тільки сама істина дає впевненість
, але й пошук її .
Б
.Паскаль
Хто хоче зрушити
світ , той нехай почне з себе .
Сократ
Не бійся
досконалості . Вам її не досягти .
С
.Даль .
Учні пояснюють , підтверджуючи цитатами з твору
Отже , наш
герой шукає істину , хоче змінити світ , шукає гармонію і в кінці кінців
повертається із світу прекрасної природи
в реальність , до спілкування .Це була не втеча , а інтермецо – тимчасовий
перепочинок , коли приходить заспокоєння
- Яка роль Кононівських полів ? (вони стали тією ланкою –
інтермецо – Приносять заспокоєння Лише у природі є гармонія , що шукає людина )
Депресію , стрес , неприємності можна перемогти
,зцілитись . Герой не тікає від життя , а лише набирається сил
Вч М .Коцюбинського називають великим
Сонцепоклонником , він написав оду життю , сонцю , природі .Зумів розібратися у
суперечностях людської душі і знайти вихід .
Подивіться на
репродукцію картини , подумайте про новелу , зверніться до сонця – і впустіть
тепло і щирість у свою душу , хай цей урок стане інтермецо, і ваші душі
співають без фальшивої нотки.
Тема: Михайло Коцюбинський. Життя і загальний огляд творчості. Висока краса й психологічна глибина творчості М.Коцюбинського.
Мета: Ознайомити учнів з біографією і з творчим доробком письменника; розвивати навички вивчення біографії автора, усне мовлення учнів, вміння конспектувати прочитане і почуте.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання: портрет письменника, виставка його творів.
Хід уроку
1. Тема, мета
2. Епіграф до уроку:
...Сонце ! Я тобі вдячний.
Ти сієш у мою душу золотий засів -
Хто знає, що вийде з того насіння ?
М. Коцюбинський
Вчитель, вступне слово
Визначна роль творчості М. Коцюбинського в історії української літератури беззаперечна. Він вважав: ”Література українська повинна порвати ланцюг усвячених традицій, взяти з них все творчо перспективне, ввійти в контакт з передовою літературою Росії і Західної Європи і на цій основі збагатитися.”
Цю настанову письменник виконував власною творчістю. Він захоплював читача довершеністю форми. Студіював, вчився, творив. Навіть твори, писані в різні часи, були настільки несхожими, що важко було повірити, ніби вони писані одним автором. Його шлях до вершини був перерваний передчасною смертю в одному з київських шпиталів.
М. Коцюбинський зазнав за життя літературної слави, однак його твори не були улюбленими у масового читача. Ця естетична новітня європейська література, творчість майстра отримала достойну оцінку в 20-30-х роках . Він став справжнім майстром „нової школи” в українській прозі. Впливу письменника на власну творчість зазнали літератори : М. Хвильовий, Г. Косинка, Ю. Яновський.
Виступи учнів за здалегідь поданими питаннями.
1. „Будемо мати свого літератора” (родина М. Коцюбинського, дитячі роки, формування характеру, естетичні смаки).
2. Перші літературні спроби, робота у філоксерній комісії. Художнє бачення життя. (Тематика дитячих творів „Ялинка”, „Харитя”, оповідання „П’ятизлотник” )
3. Повернення до Чернігова, нова сторінка в житті і творчості. (психологічні теми)
4. Найбільша трагедія життя. Участь в роботі товариства „Просвіта”
5. Тематика та проблематика творів
6. Коцюбинський і природа, Великий Сонцепоклонник .
Робота в парах.
Учні під керівництвом вчителя добирають інформаційний матеріал (матеріали підручника, додаткові, вирізки з газет)
Попередньо учні об’єднуються в пари, і отримують питання. Готують запитання , які будуть задавати у класі після подання матеріалу. Діти діляться інформацією. Доповнюють, оцінюють якість і обсяг її, керуючись народним прислів’ям : один розум добре, а два краще. Вони обмінюються з партнером думками і озвучують перед класом. Під час виступів занотовують необхідне.
Закріплення матеріалу
Складання сенкану , що дасть змогу усім парам згадати тему , коротко описати її, показати своє ставлення і перефразувати тему.
Оцінювання і само оцінювання
Заключне слово вчителя
Коцюбинський – неперевершений майстер, новатор, на жаль новаторство його відбувалося поетапно й розтяглося на ціле століття.
Створені письменником „пейзажі людини” унікальні символами, півтонами і натяками – це портретування психологічного стану і таємничості світу людини.
Символ Сонця – це метафора творчості як найвищого призначення людини. Адже людина-творець уміє перебудовувати сіру буденність на сонячні райдуги та яскраві квітники, бо художник сприймає дійсність самим серцем. Михайло Коцюбинський насамперед дбав про якість літературного твору.
Домашнє завдання : прочитати новелу М. Коцюбинського «Intermezzo», підготуватися до аналізу . учні отримують завдання для роботи в групах.
Коментарі
Дописати коментар